Grzyby Porosty Drzewa O stronie
 
Maślak ziarnisty(Suillus granulatus)

Maślak ziarnisty, należy do rodziny maślakowatych. Tworzy mikoryzę z sosną. Często występuje na skraju lasu, przy śródleśnych drogach a także w pobliżu młodych sosen porastających ugory.

Owocniki tworzy od maja do października, często występują gromadnie. Niestety bardzo często robaczywe.

Kapelusz w różnych odcieniach brązowego, od żółto brązowego do ciemno brązowo czerwonego. U młodych osobników półkolisty u dojrzałych poduchowaty. Skórka daje się łatwo ściągnąć. Powierzchnia gładka, przy deszczowej pogodzie śluzowata.

Cechą charakterystyczną maślaka ziarnistego jest wydzielające się białe mleczko u młodych osobników. Po wyschnięciu ciemnieje często przybierając postać ciemno brązowych ziarenek.

Rurki początkowo barwy białawej później żółtej, u strych osobników brązowawe. Przyrośnięte do trzonu.

Trzon początkowo białawy, później żółty w miejscach uszkodzonych brązowieje. Można na nim dostrzec małe ciemne ziarenka będące pozostałością po soku. W środku pełny, u starszych osobników włóknisty.

 
Grzyb jadalny, smaczny. Nadaje się do suszenia, duszenia jak i na marynaty. Przygotowując do spożycia należy zdjąć skórkę. Ze względu na charakterystyczną konsystencję doskonale komponuje się z innymi grzybami.
 
Podobny do maślaka ziarnistego jest maślak zwyczajny oraz maślak żółty. Maślak zwyczajny posiada osłonkę zakrywającą rurki, która u starszych osobników pozostawia ślad w postaci ciemniejszego pierścienia na trzonie. Maślak żółty ma żółto pomarańczowy kapelusz i występuje w pobliżu modrzewi.