Grzyby Porosty Drzewa O stronie
 
Wiąz szypułkowy(Ulmus laevis)
Wiąz szypułkowy należy do rodziny wiązowatych. Występuje w Europie. Północny zasięg występowania znajduje się na linii połódniowego Bałtyku. Wysokie drzewo, często o rozszerzającej się ku górze gęstej koronie.
Pień dosyć krótki, w mniej zwartych drzewostanach i u młodszych drzew gałęzie mogę rosnąć na całej wysokości drzewa. U większych okazów kora z spękana z dominującymi podłużnymi rysami. Miejsca po obciętych ułamanych nawet dużych gałęziach ulegają zrastaniu aż do całkowitego zamknięcia.
Liście eliptyczne, często asymetryczne przy ogonku. Brzegi ząbkowane, czubek szpiczasty. Powierzchnia gładka matowa, spodnia strona nieco jaśniejsza z delikatnymi krótkimi włoskami, występują one także na ogonku.
Nasiona na szypułkach zebrane po kilkanaście - kilkadziesiąt. Owoc płaski, eliptyczny, średnicy ok 1cm, z drobnymi włoskami. Pośrodku znajduje się orzeszek. Delikatna otoczka wokół orzeszka służy jako element lotny i ułatwia rozprzestrzenianie nasion przez wiatr. Dojrzewają maj – czerwiec.
Liście często atakowane są przez mszyce Bawełnice. Niektóre z nich jak np. Bawełnica wiązowo – turzycowa tworzą widowiskowe galasy. Ze względu na kształt tworzonych galasów mszyca nazwana jest także Kogutnicą wiązową.