Grzyby Porosty Drzewa O stronie
 
Koźlarz babka(Leccinum scabrum)
Koźlarz babka należy do rodziny borowikowatych. W Polsce dosyć pospolity. Tworzy mikoryzę z brzozą. Jest to jeden z najwcześniej owocujących grzybów borowikowatych, czasami pierwsze osobniki można znaleźć już pod koniec maja, ale generalnie od czerwca do października.

Owocniki dość duże do kilkunastu centymetrów średnicy.

Kapelusz matowy, skórka nie ściąga się. Kolor brązowy. Początkowo półkolisty twardy, później wypukły i staje się watowaty.

Trzon pełny, długi, prosty, u młodych osobników może być wyraźnie grubszy na dole. Początkowo biały z ciemnymi, często czarnymi kosmkami później wpadający w jasny brąz.

Rurki białe, u starszych osobników z szarym, brązowym odcieniem. Poduszkowato wystające, przy trzonie zatokowato wycięte. Pod naciskiem delikatnie brązowieją.

Miąższ biały. Posiada słaby, przyjemny grzybowy zapach.

 
Grzyb jadalny, smaczny, niestety bardzo często robaczywy. Po deszczu lepiej nie zbierać dużych (starszych) osobników ze względu na skłonność do nasiąkania wodą.
 
Podobny do Koźlarza babki jest Koźlarz grabowy, podstawowym wyróżnikiem jest środowisko w którym występuje. Koźlarz babka ponieważ tworzy mikoryzę z brzozą zawsze występuje w ich pobliżu, natomiast koźlarz grabowy występuje pod grabami.