Grzyby Porosty Drzewa O stronie
 
Sosna zwyczajna(Pinus sylvestris)

Należy do rodziny sosnowatych, jest najczęściej występującym przedstawicielem tego gatunku w Polsce. Jest szeroko rozpowszechniona, występuje od zachodniej europy aż po wschodnią Syberię. Bardzo ważny gatunek leśny, masowo sadzony w uprawach leśnych, głównie ze względu na małe wymagania i szybki wzrost.

Pień u drzew rosnących w zwartym drzewostanie prosty, bez rozwidleń aż do wysoko umieszczonej korony. U drzew rosnących samotnie powyginany z licznymi rozgałęzieniami.

Kora na młodszych drzewach i konarach koloru rudego łuszcząca się płatami. Z wiekiem ciemnieje i staje się głęboko spękana.

Igły zebrane po dwie długości ok. 5 cm (3 -7), nie opadają na zimę, utrzymują się na drzewie kilka lat. Wzdłuż igły widoczne jest delikatne pręgowanie. Często są lekko skręcone wzdłuż własnej osi.

Młode pędy używa się w ziołolecznictwie np. do przygotowania syropu, używanego w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Kwiaty męskie jasno żółte, składają się z wielu skupionych pręcików tworzących jajowaty kształt. Skupione są po kilkanaście - kilkadziesiąt u podstawy młodych pędów. Kwiaty żeńskie przypominają małe szyszki.
Szyszki jajowate wielkości kilku centymetrów. W pierwszym roku zielone, w kolejnym brązowe z rozpostartymi łuskami pod którymi znajdują się uskrzydlone nasiona.

W przekroju pnia wyraźnie widoczny jest podział na brązowawą twardziel i jasną lekko żółtawą biel. Wyraźnie widoczne są słoje oznaczające roczne przyrosty.

Drewno sosnowe jest ważnym surowcem dla przemysłu budowlanego i meblarstwa.

Sosna jest także źródłem pozyskiwania żywicy z której następnie produkuje się terpentynę i kalafonie.