Grzyby Porosty Drzewa O stronie
 
Dąb szypułkowy(Quercus robur)
Dąb szypułkowy należy do rodziny bukowatych. Występuje niemal w całej europie, na północy do południowej Szwecji, na zachodzie do północnej Hiszpanii, od południa aż po północną Turcję. W Polsce pospolity. Są to jedne z najdłużej żyjących drzew występujących w Polsce.

Owoce dębu szypułkowego to żołędzie (orzechy). Występują na długiej szypułce co jest elementem charakterystycznym dla tego gatunku dęba. Żołędzie są jajowate wielkości 2-3cm. Osadzone są w miseczkach zakrywających około ¼ owocu. Powierzchnia owocu gładka początkowo zielona później brązowieje. Miseczka szaro-brązowa z licznymi uwypukleniami usadowiona bezpośrednio na szypułce.

Licie nieregularne, niesymetryczne, odwrotnie jajowate, brzeg gładki. Ogonek krótki do 1cm. Wierzchnia strona jest nieco wypukła, gładka, spodnia jaśniejsza matowa z wyraźnie widocznym jaśniejszym unerwieniem. U dębu szypułkowego unerwienie liści występuje zarówno do wierzchołków klap jak i części wcięć w liściu, u podobnego dębu szypułkowego nie występuje unerwienie do wcięć.

Pod wpływem działania niektórych owadów dąb wytwarza charakterystyczne galasy.

Galasówka dębianka składa jaja na spodniej stronie liścia przeważnie przy nerwie. Pod wpływem żerowania larwy drzewo wytwarza kolisty galas, ma on wielkość do ok 2cm i barwę od jasno zielonej do zielono czerwonej. W środku galasa rozwija się larwa owada.

Podobne kulista galasy wytwarza Galasówka długobrzuszna. Są one nieco mniejsze i posiadają charakterystyczne białe pasy na czerwono żółtym galasie.

Letyniec szysznica składa jaja na pąkach. Pod wpływem działania larwy drzewo wytwarza galasy w kształcie małych szyszek, wewnątrz których rozwija się larwa.

Na liściach dębu czasami można zaobserwować biały nalot czyli grzyba Mączniak prawdziwy dębu. Przy dużym nasileniu choroba doprowadza do zamierania liści i pędów.